Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Duchové Madagaskaru - Lemuři

Proč se zrovna lemuři označují za duchy Madagaskaru ? Letmé nakouknutí do světa lemurů Vás čeká v následujících řádcích...


Duchové Madagaskaru - Lemuři
7.11.2023 338x O zvířatech

S podzimem přichází období Dušiček a Halloweenu. Netřeba představovat tyto dva svátky, které jsou si podobné – významově stejné, ale každý je přece jen maličko jiný.

V obou případech jde o památku zesnulých, tedy jde o „duchy“. My se ale nebudeme zabývat lidskými duchy, ale podíváme se na zvířata, kteří byli po duších pojmenováni jako „duchové madagaskaru“ – lemuři.

 

Proč takovéto pojmenování ?

Pro lemury je typický strašidelný vzhled díky velkým očím žlutě či oranžově zbarveným. Jelikož jsou to spíše soumračná a noční zvířata jsou jejich oči přizpůsobeny vidění ve tmě, ty pak při odrazu světla odrážejí světlo a oči světélkují. K tomu přidáme jejich hlasový projev, který můžeme přirovnat k lidskému nářku či pláči. První cestovatelé, kteří se s těmito projevy setkali, pak pojmenovali tato zvířata jako lemures – duchové zemřelých.

 

Asi nejznámějším lemurem je lemur kata (Lemur catta), který je aktivní pouze přes den a má mírnou povahu. V zoologických zahradách je chován nejčastěji.

Za zmínku ale stojí i další druhy. Lemur vari (Varecia variegata)- také jiným jménem vari černobílý je z lemurů největší, váha dosahuje až 5kg a tělo je dlouhé 57cm. Navíc je nejhlučnějším lemurem. Jeho zajímavostí je, že mláďata nenosí na břiše a zádech, ale mají je ukrytá v dutinách stromů a při přenosu do jiné dutiny (z bezpečnostních důvodů) je samice přenáší v tlamě, což jiní denní primáti nedělají.

Lemur tmavý (Eulemur macaco) má z lemurů nejvýraznější pohlavní dimorfismus (např. u výše zmíněného lemura katy se pohlavní dimorfismus nevyskytuje – samec a samice vypadají stejně). Samci lemura tmavého jsou zbarveni vždy černě (s černým límcem), zato samice mají zbarvení hnědé, obličej tmavý a na krku límec s delším světlým osrstěním. Na první pohled se tak může zdát, že jde o jiný druh, ale opak je pravdou.

 

A kde že tato zvířata žijí ? Jejich domovinou je ostrov Madagaskar. Čeleď lemurovití zahrnuje 6 rodů a 29 druhů. Některé z nich (i ty výše zmiňované) chovají zoologické zahrady, přijďte se na ně podívat..

 

 

28. 10. - světový den lemurů

31.10. - Halloween

2. 11. - památka zesnulých – Dušičky

Kam dál ...