Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Odborná práce v zoo – ošetřovatel.

Každá profese má svá specifika. Ráda bych Vám v tomto článku přiblížila tuto nádhernou avšak nelehkou práci..


Odborná práce v zoo – ošetřovatel.
22.12.2022 1086x Poslání ZOO
Odborná práce v zoo – ošetřovatel.

Především si člověk musí uvědomit, že je tato práce velmi zodpovědná. Máte na starosti živé bytosti, které cítí stejně jako my a mají také své potřeby. Porozumění z naší strany je tedy více než důležité. Každý druh zvířete má své charakteristické vlastnosti, které jsou pro ně typické. Samozřejmě i tak je pak každý jedinec unikát.

Práce ošetřovatele je fyzicky náročná – pracuje se za každého počasí a vždy. Takže nejenže, že musíte být zdatní a zdraví, ale také musíte o vašich svěřencích něco vědět. A tady se už dostáváme trochu hlouběji k tématu odborná práce.. Co všechno by měl ošetřovatel vědět? Každé zvíře je z jiné části světa – vědět čím se živí ve své domovině, jaký biotop obývá, jaké teploty mu vyhovují, délka světelného dne, způsob života (v páru, v harému, samotářsky..), jak moc je adaptabilní na naše podmínky.. atd. To jsou jen základní biologické informace. Pak ale by měl ošetřovatel zvířat znát i jejich etologii. Umět odpozorovat a správně si vyložit jejich chování, náladu apod. je nedílnou součástí umu ošetřovatele.

Tyhle kritéria doplňují i neméně důležité znalosti flóry, která je s živočišnou říší spjata – zvířata se jí živí, nebo využívají rostliny jako úkryt či materiál na stavbu hnízda (ptáci, ale i lidoopi). Některé rostliny jsou ovšem jedovaté a tak u některých živočišných druhů jsou v chovu nevhodné.

Zatím jsme popisovali jen, co obnáší tato profese, jak je náročná.. ale ta hezčí stránka této práce je, když vidíte, jak se zvířeti daří, jak je spokojené a popřípadě se rozmnoží (zvlášť u ohrožených druhů zvířat) díky Vám. Znamená to, že jste nastavili takové podmínky, které jsou přijatelné pro další život. Vždyť zrození je takový malý zázrak. A za veškerou vynaloženou péči a tvoření podmínek je to pro ošetřovatele velká odměna.

Kam dál ...